kururu

Bir Tutam Anime

...topluluğunun websitesine hoşgeldiniz.

Bottle Fairy

Bir Tutam Anime Nedir?

Bir Tutam Anime, veya kısa adıyla BTA, eski animeleri keşfedip yeni nesiller için eskiye bir pencere açan, eskiden insanların internete nasıl girdiğini keşfedip bu yolları günümüze uyarlamak isteyen bir grup gencin toplandığı bir topluluktur. Ayrıca bu topluluk kendisine öz saygılı, çevresine farkındalığı olan, sevdiği işler yüzünden çevresi tarafından eleştirilmeyi önemsemeyecek ve kendisiyle barışık yüce kalpler yetiştirip çeşitli hobilerde ve ilgi alanlarında ilerlemelerini sağlayacak bir ortam oluşturmaya ve bu ortamı bu diyarların en iyisi haline getimeye çalışır.

Biz, niche anime severler için bir yuva oluşturup bu konuda tartışmaların güvenle ve özgürlükle yapılabileceği bir ortam hazırlamak istiyoruz. 1970-2010 arası animeleri keşfedip bu animeleri izlemek, topluluğumuzdaki insanlara bu animelerin varlığı hakkında bilgi vermek, güzel animeleri övmek, bu animeler hakkında meta bilgiler edinmek ve bunları site arkadaşlarımızla ile paylaşmak bizim birincil amacımız.

İkincil amacımız ise 1970 - 2010 arası eski interneti --yani sosyal medya öncesi interneti-- keşfedip bunlarla ilgili araştırmalar yaparak gelecek nesillere bilgi aktarmaktır. Eski internet sitelerini keşfedip bu internet sitelerini kaydetmek, topluluğumuz içerisindeki diğer insanlara bu sitelerin varlığı hakkında bilgi vermek, bu sitelerin amaçlarını öğrenmek, tarihlerini araştırmak, kimler tarafından kurulduğunu mümkünse öğrenmek ve site içerisindeki değerli materyalleri (resim, video, müzik, yazı) edinip kaydetmek veya topluluk içerisine paylaşmak bizim amacımızdır. Eski internet sitelerinin nasıl kurulduğunu araştırıp günümüze uyarlamak ve bunları paylaşmak amacımızdır, bu internet sitesi de bu amacın bir ürünüdür.

Topluluğumuzun vizyonuna dayanarak içimizde ve çevremizde özel yeteneğe sahip kişilerin yeteneklerini en ön plana koyacak şekilde kullanmalarını teşvik ediyoruz.


Ödevimiz

1980-1990 arası doğan nesil düzgün düşünce kabiliyetini kazandığı yaşa girdiği dönemde internet ortaya daha yeni çıktığında yine aynı yaş grubu sürekli kişisel websiteleri kurmaya başlamıştı. 2006'dan sonra sosyal medya kavramı ve akıllı telefonlar gelişti ve normal vatandaşlar da internete daha sık erişmeye başladı. Sosyal medya şirketleri, herkese kendi sitelerini, profillerini, bloglarını vs kurmak için aşırı kolay yöntemler veriyordu. Dolayısıyla normal vatandaşlar sosyal medyaları doldurdu. İnternetik trafik yükü sosyal medyalarda ağırlaşınca bu sefer eski nesil kişisel websiteciler de daha fazla insana ulaşabilmek için yavaş yavaş sosyal medyalara geçmeye başladı. Normal alan adları da artık sadece şirketler kullanmaya başlamıştı çünkü kişisel websitesinin nasıl kurulduğu yavaşça unutulmaya başlanmıştı. 80-90 nesli kişisel websitelerini terk edip kapattıkları zaman 2000 sonrası doğan nesil bu kişisel siteleri göremediklerinden kendileri de sadece sosyal medyaya hücum etti, kısaca kişisel websitelerinin varlıklarından haberleri bile yoktu, bırak nasıl kurmaları gerektiğini bilmeyi...

Kişisel websiteleri de, aynı AMV'ler gibi bir lost art'a dönüşmek üzere. Şimdilerde kişisel websitesi kurmak eskisine kıyasla daha karmaşık, protokoller çok fazla değişti, html5 geldi, javascript denen bir illet var, güvenli site yapmak daha da zorlaştı, falan filan...

Dostlarım, size bir ödevim var. Bu ödev aslında hepimize: Kişisel websitelerini araştırmalıyız, nasıl kurulduklarını öğrenmeliyiz, eğer kurulumu veya yürütülmesi hakkında dokümantasyonlar varsa onları bulmalıyız, arşivlemeliyiz, eğitici içerikler bulmalıyız, yoksa oluşturmalıyız. Kısaca gelecek nesillere bu bilgileri aktarmalıyız.